Samolot

Kolejne dni mojej wędrówki zaprowadziły mnie na warsztaty misyjne, które mają miejsce w Krakowie, a dokładnie w klasztorze naszych braci w Bronowicach.

Takie spotkania pokazują różnice, które panują między nami: charakterów, zwyczajów, habitów, poglądów itd. Ukazują one także i przede wszystkim nasze wspólne cechy, ideały, to co nas łączy. Zauważam tutaj jak duch franciszkański ciągle jest aktualny bez względu na prowincje, habit, historie. Wszyscy jesteśmy braćmi zafascynowanymi postacią św. Franciszka z Asyżu. Najistotniejsze jest to, że spotykamy się i jako jedna braterska wspólnota: modlimy się, rozmawiamy, dzielimy się doświadczeniem i radością. Wraz ze mną na warsztaty udali się moi współbracia przebywajacy w Panewnikach: misjonarz z Boliwii oraz brat z seminarium. Warsztaty są zawsze okazją aby spotkać się z braćmi innych prowincji: misjonarze, sekretarze prowincjalni odpowiedzialni za misje, klerycy i przyszli misjonarze. Są z nami także bracia konwentualni oraz sekretarz braci kapucynów.Z godziny na godzinę nasze relacje zmieniały się. Można było zauważyć, jak nasza wspólnota powoli się rozkręcała i bez względu na wiek, profesje, funkcje w klasztorze, razem zaczęliśmy odkrywać misyjne bogactwo Kościoła i naszego Zakonu. 

Pierwszego wieczoru moją uwagę przykuły ... samoloty ... a dokładnie ryk ich silników. Z racji tego, że klasztor znajduje się blisko lotniska, co jakiś czas słychać latające samoloty. Zaraz przypomniał mi się misjonarz, z którym będę leciał do Boliwii, a który żartobliwie kiedyś powiedział mi, że jak polecimy na misje to z Sau Paulo polecimy samolotem w którym są tylko "hynkle"* do trzymania :-) I choć kilkanaście razy latałem samolotem to spędzenie w nim około 17 godzin (nie licząc przesiadek w Frankfurcie i Sau Paulo), aby dolecieć do Boliwii, trochę mnie ciekawi jak przebiegnie albo lepiej i dosadniej: jak przeleci.
*hynkel to w gwarze śląskiej nic innego jak uchwyt.

Komentarze