Logika

Każda grupa etniczna ma swoją mentalność.
Każdy z nas ma swoje ”widzi mi się”.
Każde terytorium ma swoje zasady.
Każdy kraj ma swoją „logikę”.
Boliwia też …

Od przyjazdu do Boliwii uczę się wielu rzeczy, przede wszystkim języka – bo od tego głównie zależy jakość pracy misyjnej. Na razie idzie mi to opornie – wystarcza aby sprawować Eucharystię i spowiadać ludzi. A co do spowiedzi … 
Proszono mnie ostatnio abym pojechał do jednej wioski i wyspowiadał dzieci przed pierwszą komunią. No to ja traktując to jako nowe wyzwanie przygotowałem się: alba, stuła i co najważniejsze słowa rozgrzeszenia, które miałem napisane po hiszpańsku na kratce. Wszystko było fajnie, pięknie … dzieci się spowiadały … aż tu nagle w kościele zabrakło prądu … w konfesjonale ciemno jak … :-) w piwnicy (oczywiście) … wtem zaczynam się zastanawiać po co mi ta kartka z rozgrzeszeniem po hiszpańsku jak i tak nic nie widzę :-) ale na szczęście trwało to krótko i włączyli ponownie prąd.

Jak zabraknie prądu trzeba sobie jakoś radzić. Kiedy słońce zachodzi, a zazwyczaj o 18:30 jest już ciemno, trudno się jeździ samochodem – a jest to konieczne bo na wioskach mam msze o 19:30 i jadąc tam trzeba bardzo uważać: na dziury na drogach, zwierzynę, samochody jadące bez świateł, motorki ledwo jadące bez oświetlenia, ludzi którzy od tak stoją przy drodze – jednym słowem trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Jednakże oprócz języka próbuję zrozumieć i po chłopsku ogarnąć sposób boliwijskiego myślenia. Będąc w Polsce nad wieloma rzeczami nie zastanawiałem się. Mieszkając na Guarayos trzeba zmienić myślenie np.:
  • kiedy się człowiek myje? W Polsce wtedy kiedy jest brudny. Tutaj myjesz się wtedy kiedy jest woda.
  • kiedy ładujesz baterię w telefonie? W Europie wtedy kiedy jest wyczerpana. Tutaj ładujesz baterię wtedy kiedy jest prąd.
  •  o której rozpoczyna się msza święta? W Polsce zazwyczaj o konkretnej godzinie (chyba że jest to msza dla neokatechumenatu :-) ). Tutaj na wioskach msza rozpoczyna się wtedy kiedy przyjdą ludzie do kaplicy.
  • kiedy tankujesz samochód? Zazwyczaj jak zaczyna brakować paliwa. Tutaj tankuje się wtedy kiedy jest stacja benzynowa na której akurat jest paliwo :-) i w miarę krótka kolejka.


… można by tak długo wyliczać … każdego dnia uczę się czegoś nowego.

Komentarze