Drzwi

Różne są sposoby ewangelizacji. Wykorzystując różne okazje Ewangelia pragnie trafić do nas przez: internet, konferencje, film, obraz.  W Boliwii Ewangelia trafia do ludzi przez drzwi …
Boliwijskie kościoły, kaplice w których miałem okazję sprawować sakramenty różnią się od siebie wielkością, ale mają podobny styl budownictwa (mi osobiście przypomina on szopę) który wykorzystywali franciszkanie i jezuici czyli ci, którzy tutaj jako pierwsi głosili Ewangelię. Jednakże oprócz podobnego stylu budownictwa można zauważyć wspólny element, który łączy wszystkie te budynki: otóż Ewangelia jest tutaj przedstawiana poprzez obrazy i płaskorzeźby. 
 Często wchodząc do kaplicy już na wstępie Ewangelia jest przedstawiana poprzez płaskorzeźby widoczne na drewnianych drzwiach wejściowych. Zazwyczaj zawierają one sceny z Ewangelii. W Ascencion de Guarayos na głównych drzwiach z kościoła jest rozpisane i rozrysowane wyznanie wiary w języku Guarayo. Wszystko rozpoczyna się od słowa „aroya” czyli wierzę, a następnie jest dalszy tekstu i obok niego płaskorzeźby przedstawiające wyznanie wiary.
Dlaczego obrano taki sposób nauczania i przekazu Ewangelii? Odpowiedz jest prosta: nie wszyscy ludzie tutaj posiadają umiejętność czytania i pisania; dlatego obrazy i rzeźby które są wizualnym ukazaniem tego co jest napisane za pomocą języka mają pomóc tym, którzy borykają się z problemem analfabetyzmu. Na niektórych drzwiach z kaplic są zapisane modlitwy w tutejszych językach: guarayo, qechua, aymara.
 Misjonarze tutaj pracujący wykorzystując talent ludzi, którym posługują chcą w ten sposób z jednej strony pomóc niepiśmiennym, a z drugiej strony pragną dać okazję tutejszym ludziom aby w ich języku i sztuce wyrazili wiarę oraz Ewangelię. Sposób przeżywania wiary widoczny jest także podczas liturgii, kiedy na Eucharystii zamiast tradycyjnych organów, które słyszymy w Polsce; można śpiewać skoczne pieśni przy akompaniamencie przeróżnych instrumentów - a im głośniej tym dla tutejszych ludzi lepiej i uroczyściej. Różne są sposoby wyrażania i przekazywania wiary, ważne żeby każdy poznał samego siebie, swoje talenty, zdolności, predyspozycje i w ten sposób wykorzystując je samego siebie a jednocześnie innych przybliżać do Pana Boga.

Komentarze